Portal Oświata   


Strona główna ROZWIĄŻ TESTY Nauczyciel Rodzice Uczeń Kontakt

Forum


Linki


Ankiety

Czy juz zacząłeś się przygotowywać?
Tak
Nie
Hmm może jutro?

Rodzice - Co egzaminy dają uczniowi?

Wydaje się, że to pytanie jest absurdalne. Uczniowi egzamin kojarzy się głównie ze stresem i strachem.
Jest to jednak myślenie bardzo powierzchowne gdyż:

  • wymagania egzaminacyjne są jasno określone poprzez standardy i wpływają niewątpliwie na to, jak i czego uczy się w szkołach. Są mobilizacją dla nauczycieli i wyznaczają jakie umiejętności są dla ucznia ważne.
    Ponieważ standardy zostały opisane właśnie jako wykaz umiejętności a nie wiadomości, szkoły muszą odchodzić od przekazywania i wymagania wyłącznie wiedzy pamięciowej, a koncentrować się na ćwiczeniach związanych z jej wykorzystywaniem w praktyce. Przecież tylko takie umiejętności jak czytanie ze zrozumieniem, wypowiadanie się w różnych formach, analizowanie, rozwiązywanie problemów i korzystanie z informacji umożliwią uczniowi przygotowanie się do życia.
  • świadomość egzaminu jest także mobilizująca dla ucznia. Przecież otrzymanie wysokiego wyniku spowoduje, że będzie mógł wybrać dowolną szkołę i na pewno zostanie do niej przyjęty.
    Zaświadczenie to paszport w świat.
    Taki wynik nie zależy od tego czy było się lubianym przez nauczyciela, a wyłącznie od tego, ile się potrafi.
  • wyraźnie lepszy wynik z którejś części egzaminu (dotyczy egzaminu gimnazjalnego) może także pomóc w wyborze profilu dalszego kształcenia. To czy wybiera się profil humanistyczny czy liceum o specjalności matematyczno-przyrodniczej będzie z pewnością determinować wybór wyższej uczelni.
Memo Karty, Gimnazjum
 

Copyright © Technika