Portal Oświata   


Strona główna ROZWIĄŻ TESTY Nauczyciel Rodzice Uczeń Kontakt

Forum


Linki


Ankiety

Czy juz zacząłeś się przygotowywać?
Tak
Nie
Hmm może jutro?

Rodzice - Uwierz w swoje dziecko

Nie powtarzaj w kółko, że na pewno wszystko będzie dobrze, jeżeli sam w to nie wierzysz. Mów raczej, że jest to kłopot, ale można sobie z nim poradzić.
W rozmowach z członkami rodziny lub znajomymi nie mów głośno o swoich lękach i obawach. Gdy egzamin (sprawdzian) stanie się problemem całej rodziny, dziecko będzie czuło zbyt dużą presję, a to pomnoży tylko stres i poczucie beznadziejności.
Nie strasz dziecka konsekwencjami ewentualnych złych wyników. Możecie porozmawiać spokojnie o tym, co zrobicie, jeżeli wyniki będą gorsze od oczekiwanych. Pamiętaj, że słabiej zdany egzamin to jeszcze nie koniec świata.
Staraj się popatrzeć na dziecko nie tylko jak na ucznia, ale jak na młodego człowieka. Mów mu o jego zaletach, o tym co robi dobrze. Uczniem jest przez parę godzin w ciągu dnia, a przez jego resztę jest Twoim dzieckiem: wrażliwym, czułym, czasem pyskatym i opornym, ale jednak cały czas potrzebującym wsparcia dzieckiem.
Upewnianie dziecka, że będziesz z nim bez względu na wszystko i pomożesz nawet, gdyby zawiodło Twoje oczekiwania da mu siłę do zmierzenia się z każdą trudnością.
Nie oceniaj i nie krytykuj, nie wracaj do starych przewinień, skoncentruj się na problemie dziecka, aby mogło samo zmierzyć się z nim.
To zaprocentuje w dorosłym życiu. Tylko wierząc w swoje dziecko, możesz dać mu siłę.

[Jolanta Sajkowska]
[Agnieszka Wilczyńska]
Memo Karty, Gimnazjum
 

Copyright © Technika