Portal Oświata   


Strona główna ROZWIĄŻ TESTY Nauczyciel Rodzice Uczeń Kontakt

Forum


Linki


Ankiety

Czy juz zacząłeś się przygotowywać?
Tak
Nie
Hmm może jutro?

Rodzice - Optymalne dla twojego dziecka metody uczenia się

Proces uczenia się zachodzi etapowo. Początkowo przebiega szybko. Uczeń zapamiętuje materiał w dobrym tempie. Potem następuje stagnacja, wydaje nam się, że już niczego nie nabywamy. Na końcu powraca szybkie tempo uczenia się.
Warto, by Twoje dziecko poznało te prawidłowości procesu uczenia się. Pomoże mu to przebrnąć przez czas, gdy nauka nie posuwa się do przodu. Łatwo wtedy o utratę wiary w siebie. Inaczej jest, gdy wie, że to tylko etap, który służy ugruntowaniu wiedzy.Kolejną rzeczą, która może pomóc Twojemu dziecku w nauce, jest właściwe gospodarowanie czasem. Pomóż mu dzielić czas pomiędzy czynności codzienne takie jak spanie, jedzenie, higienę osobistą, pomoc w domu, czynności związane z odrabianiem pracy domowej, a także czas wolny. Właściwe planowanie tego co chce zrobić, a przy tym ustalenie rygorów czasowych może zapobiec napadom paniki - „ja nie zdążę”, „nie dam sobie rady”.
Ponadto warto zachęcać dziecko do:

  • próbowania własnych sił w czytaniu różnorodnych tekstów ze zrozumieniem
  • pisania różnych form literackich
  • odwiedzania muzeów po to, by poszerzać umiejętności analizowania dzieł sztuki
  • czytania wzbogacających jego wiedzę czasopism

Wybierzcie testy, które "Wasz uczeń" może rozwiązywać, po to, by doskonalić taka formę odpowiedzi. Z czasem można ograniczać czas wykonywania zadań i możliwość sięgania do pomocy naukowych.


[Jolanta Sajkowska]
[Agnieszka Wilczyńska]
Memo Karty, Gimnazjum
 

Copyright © Technika